Stačí říci, že kraj, o kterém mluvíme, leží za polárním kruhem, a už se někteří otřásají zimou.
Slovo „polární“, které původně odkazuje na souvislost s póly – tedy s osou otáčení zeměkoule – je pro leckoho synonymem mrazáku s nanuky a polárkovými dorty. Tedy ledu.
Ale subarktické klima našeho kraje je nečekaným překvapením pro všechny, kteří se na mapu podívají pozorněji. Vedra 30 °C? Ale prosím, řeklo sluchátko.
Nejvyšší naměřená teplota ve stínu třeba přímo v Tromsø je 30,2 °C (červen 1972), ale letos nebyly teploty a moc nižší. První týden v červenci bylo kolem 25 – 28 °C skoro každý den, k tomu modré nebe a moře mělo v závětří až 16 °C, tak pláže byly plné.
Golfský proud, který se zatáčí k pevnině právě v této oblasti, přináší teplou vodu neustále, a ta nedovolí ostrovům a pevninským fjordům zamrznout. A když pak s létem dorazí masy horkého vzduchu z jihu, z pevniny, tak nespotřebují energii na rozpouštění ledu, ale rovnou mohou začít prohřívat celou oblast.
A že letní slunce má za polárním kruhem sílu, to je jasné. Navíc čistý vzduch pustí paprsky plnou silou. Takže i když jsem žila nějakou dobu u Středozemního moře, tak nejvíc spálený obličej jsem měla právě z jednoho slunného dne za polárním kruhem.
Navrch od poloviny května (letos přesně od 18.) už slunce nezapadá, tak má příroda najednou ohromnou a nepřetržitou dávku energie, světla a tepla.
Léto pak logicky nastupuje prudce. I když ještě v horách a ve vnitrozemí zůstávají zbytky sněhu, tak od května se už příroda rozevírá úplně před očima a v červnu doslova vybuchne šťavnatou silou. Tady u nás se příroda se vším courá, trvá to měsíc, než nasadí pupeny, další měsíc, než začne kvést – na severu hup, jeden týden závěje, další týden to jde do květu a za další už plody. Musí se makat, zima pak přijde stejně rychle.
Už 26. července se slunce schová za obzor na 43 minut, i když noc bude stále světlá. Pravá tma nastoupí letos až od 17. září.
(Fotky v textu jsou od místních – pana Hansena, Johansena, Larsena, Norheima, Leitringa, Olaussena, Hagerupa, paní Mikalsen, Heimly, Varvik a dalších)