1. Kde všude je možné ji spatřit?
Auroru borealis, tedy polární záři severní polokoule, můžeme mimořádně pozorovat nejjižněji okolo 35°- 40° severní šířky, tam leží třeba Neapol, Madrid, Ankara. Do těchto míst ale dosáhne pouze výjimečně při té nejsilnější geomagnetické bouři, a to bývá jednou za desítky let. V Čechách je aurora slabě viditelná z vrcholků severních hor i několikrát do roka.
Ale obecně platí, že nejsilnější a nejlépe pozorovatelná je v oválu, který leží kolem 65. – 75. rovnoběžky. Tam je viditelná i ta nejslabší aurora, která se označuje stupněm 1, tedy pravděpodobnost, že při čisté obloze bude něco vidět, je velmi vysoká.
Čím jste potom níž – tedy jižněji, tím je aurora vidět méně často a třeba v Oslo už uvidíte jen polární záři stupně přibližně 5, tedy síla, která bývá jen párkrát za zimu.
Bouře nejsilnější, tedy vyšší stupeň než 7 z devítistupňové stupnice, nemusí přijít třeba celou sezonu, nebo se může vytvořit mnohokrát za rok.
Slavnou výjimku tvoří Carringtonova událost z roku 1859, kdy byla sluneční bouře tak silná a následná polární záře tak mohutná, že byla viditelná až do Karibiku, hlášena byla i z Kolumbie a severní Afriky a zelené světlo vyděsilo například horníky ve Skalistých horách natolik, že se budili a začali snídat, protože mysleli, že už je ráno. V New Yorku bylo na ulicích světlo jako ve dne a telegrafní stožáry, které sršely, způsobily několik požárů.
2. Musím na ni čekat v úplné tmě nebo ji mohu vidět i ve městě?
Opět závisí na síle aurory. Ty slabé ve městě neuvidíte, světelný smog funguje podobně jako v případě hvězd. Zaniknou. Také všude, kde jsou lampy kolem silnice nebo září okna domů či projíždějící auta, je to se slabší aurorou špatné. Pochopitelně když je aurora síly 3 a víc, tak i ve městě je dobře vidět a můžete ji pozorovat klidně i z pokoje přes okno. Ale ideální je tmavá krajina daleko od civilizace. Vidíte každou hvězdu, každý meteor a polární záři v nejvyšší sytosti a ve všech jejích odstínech.
3. A co sníh a úplněk?
Je vidět i nad zasněženou krajinou i nad tmavou pevninou. Pouze při focení aurory se sněhem na zemi je potřeba pečlivěji nastavit fotoaparát, ale na nebi je vidět stejně. Úplněk mírně ovlivní tmavost nebe, ale zase osvětlí krajinu a fotografie jsou leckdy zajímavější než jen s tmavým pozadím.
4. Kde ji mám na nebi hledat?
Opět záleží na tom, na jakém jste místě. Poblíž ideálního aurora oválu může vylézt zpoza kteréhokoliv kopce, nejčastěji ale vyšlehne od severu. Při geomagnetické bouři vyšších stupňů pak září po celém nebi. Čím jste jižněji, tím víc platí, že je vidět jen na severu a samozřejmě už ne nad vámi, nestéká vám přímo nad hlavou a netvoří koronu, ale je jen zelenou září nízko na severní straně nebe. Čím „níž“ jste na mapě, tím „níž“ na horizontu auroru vidíte.
5. Jak poznám, že už to začalo?
Že představení začíná, je dobré hlídat už ve tmě, ideálně před tím nekoukat do mobilu nebo nesedět v rozsvícené místnosti nebo autě, aby oči už byly uvyklé na tmu. Fotoaparát si nastavit předem a pak vše vypnout. Když si nejste jisti, jestli ta šedá šmouha už je předzvěst, někdy funguje ji zkusmo vyfotit a displej detekuje zelenou barvu dřív, než ji rozpoznáte okem.
Pak už jen natočit stativ a s pokorou vnímat ten čarovný dar přírody.