Kde to tedy je?
Severní polární kruh je rovnoběžka 66° 33′ severní šířky. Je to tedy abstraktní spojnice míst, kde alespoň jeden den v roce slunce nezapadne a zůstane nad horizontem celou noc, a alespoň jeden den v roce nad horizont vůbec nevyjde.
Čím blíž jste k pólům, tím víc takových dní je.
Polární den
Polární den je období několika dní, týdnů nebo měsíců, kdy slunce září na nebi celou noc. Takže třeba v kraji Troms v severním Norsku, kde se budeme hlavně toulat, tam je každý rok slunce na obloze v kuse asi 10 týdnů.
Říká se mu v tomto čase půlnoční slunce – midnight sun – a je to kouzelný a tajemný jev, kdy je krajina osvětlená, do oken vám září žluté paprsky, je světlo jako ve dne, ale protože je přece jenom noc, tak je nezvyklé ticho.
Prvních několik nocí vám to nedá a nechcete zaspat tu krásu, kdy se slunce tiše odráží ve vodě a vzhůru jsou jen ptáci a zvířata. Pak už zabrat musíte a zvyknout si na světlo chvíli trvá, proto bývají na domech dřevěné okenice nebo tmavé rolety.
Pak ještě existuje termín bílé noci – noci, kdy si můžete o půlnoci klidně venku číst knížku, to je ale něco jiného. Tam slunce může být zapadlé, a ovšem ne víc než 6 – 7° pod horizontem. Proto bílou noc můžete zažít, aniž byste museli až k polárnímu kruhu. Bílé noci jsou každé léto třeba v Oslu, Stockholmu, Helsinkách i Petrohradě. Slunce tam zapadne, ale jen mírně a tomuto druhu soumraku říkáme soumrak občanský.
Soumraky jsou i další – nautický a astronomický, ale o těch příště.
Polární noc
V kraji Troms skončí polární den dnes v noci, tedy z pátku 26. na sobotu 27. července. Přibližně půl hodiny po půlnoci se slunce poprvé toto léto asi na hodinu schová kousek za obzor.
Od toho dne začne denního světla pomalu ubývat a soumrak se bude prodlužovat. Opravdová černá noc ale přijde na hodinku a půl až 18. září. Dny se začnou velmi rychle krátit každý den o velký skok, noci přibývat a 27. listopadu zbude ze dne jen nějakých 40 minut. Ten den zapadne slunce před polednem, nastane polární noc a vystrčí svoje paprsky na malou chvilku až 20. ledna 2020. Od toho dne začne světla zase přibývat.
Takže na shledanou, půlnoční slunce, a vítej, první soumraku!
Fotky půlnočního slunce jsou z poloviny června mezi 23.30 a 2.30 v noci.