Polární záře – na severní polokouli nazývaná Aurora borealis a na jižní Aurora australis – je fenomén, který uchvátí úplně každého; lidé, kteří ji vidí poprvé v životě, vykřikují úžasem, rozpláčou se dojetím. Je to mocný a emotivní zážitek, který je pokaždé nový a jedinečný.

Na Slunci se tvoří vlivem nerovností v magnetosféře sluneční skvrny. Když dojde k erupci, do vesmíru je vyvržen mrak částic (protony, elektrony, alfa částice). Ten letí velkou rychlostí, a pokud se na své cestě setká s magnetickým polem Země, tak ho většinu odrazí dál do vesmíru, ale část zachytí a stáčí směrem k magnetickým pólům Země. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou a v ionosféře ve výšce okolo 100 km se začíná srážet s molekulami atmosféry. Při tomto ději se emituje elektromagnetické záření, které je ve viditelné oblasti spektra, a když je tmavé nebe, představí tu nejkrásnější přírodní podívanou – polární záři. Modrofialová barva vzniká při srážce elektronů s ionty dusíku, častější zelená a růžová je generována srážkami elektronů s atomy kyslíku.
Běžně je možné spatřit mírnou auroru borealis blízko magnetického pólu Země, kde jsou interakce slunečního větru a částic atmosféry nejsilnější. Čím mocnější je geomagnetická bouře, tím dál od polárních oblastí aurora září.
Kdy je možné auroru spatřit, kde jsou nejlepší místa na její pozorování, jak spolehlivě ji lze předpovědět, jak dlouho představení trvá a jak ji vyfotit, tomu se budu na těchto stránkách věnovat pravidelně.
Výpravy za polární září, na které můžete jet se mnou, pořádám v sezóně, kdy je aurora viditelná, tedy od poloviny září do začátku dubna.
Kateřina Borková 2019